Marsz Pamięci Ofiar Ludobójstwa Na Kresach – Narodowy Rzeszów

Narodowy Rzeszów zorganizował Marsz Pamięci Ofiar Ludobójstwa Na Kresach w czwartek 11 lipca 2013. Wydarzenie zostało skomentowane przez rzeszowską Gazetę Wyborczą z użyciem przeinaczeń co do treści przemówienia.

Poniżej prezentujemy list otwarty działaczy Narodowego Rzeszowa, który powstał w odpowiedzi na medialną manipulację, której dopuściła się rzeszowska Gazeta Wyborcza. Zachęcamy do lektury. Narodowy Rzeszów prosi o rozpowszechnienie.

 

Rzeszów, 19 lipca 2013 r.
Szanowni Państwo,
żyjąc w społeczeństwie informacyjnym korzystamy z wielu jego dobrodziejstw, ale stawia to przed nami również szereg wyzwań i zagrożeń. Przed wszystkimi ludźmi dobrej woli wyrasta potężne zadanie, by na masowym przepływie informacji nie cierpiała Prawda i rzetelność przekazu.
W czwartek 11 lipca 2013 odbył się w Rzeszowie Marsz Pamięci Ofiar Ludobójstwa Na Kresach. Cichy i podniosły pochód ze wspaniałą oprawą zgromadził ponad 300 osób. Zebrał tym samym wiele pochwał i pozytywnych komentarzy w kraju. Relację wraz ze zdjęciami można zobaczyć na naszym blogu pod adresem:http://nrrz.blogspot.com/2013/07/marsz-pamieci-ofiar-ludobojstwa-na.html
Z sukcesem marszu zapewne nie mogła pogodzić się jedna z gazet, która od lat przejawia tendencyjne podejście do środowisk patriotycznych, a zwłaszcza narodowych. Najwyraźniej nie mogąc znaleźć żadnego „uchybienia” w przebiegu manifestacji, postanowiła posunąć się do manipulacji, dotyczącej treści naszego przemówienia.
Oto fragment, internetowego wydania Gazety Wyborczej:
„Co jest judeofantazją?
Podkreślał charakter zbrodni, że było to ludobójstwo. – W Polsce dzisiaj nie wszyscy chcą to przyjąć do wiadomości – mówił Werner. Nazwisk nie zdradził, bo byłoby mu „wstyd”. – Jakikolwiek rewizjonizm jest judeofantazją i niedorzecznością – ciągnął wywód. – Łączność duchowa z Kresami Wschodnimi, które są tak bliskie sercom wszystkich Polaków, jest nie tylko naszym niezbywalnym prawem, ale i obowiązkiem”.
Cały tekst ukazał się nazajutrz w portalu rzeszowskiej Gazety Wyborczej, którego treść można znaleźć pod linkiem:
http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,14263929,Nacjonalisci__ksieza__PiS_na_marszu_w_70__rocznice.html
Działacze i sympatycy Narodowego Rzeszowa, nie mogąc pojąć kiedy relacjonujący dziennikarz usłyszał rzekomą „judeofantazję” dzwonili do redakcji prosząc o sprostowanie. Zdziwienie wzmagał fakt, iż ta zbitka słów, kompletnie nie współgra z kontekstem wypowiedzi.
Sprostowania jednak odmówiono, twierdząc, iż to słowo w przemówieniu się znalazło. Autor notki (Marcin Kobiałka) zaręczał nas nawet, że odsłuchał nagranie jeszcze raz i … ewidentnie (sic!) słyszy tam „judeofantazję”.
Niestety dla Gazety Wyborczej, pech chciał, że dysponujemy nagraniem owego fragmentu przemówienia. Zamieściliśmy je w internecie do własnej oceny wszystkich zainteresowanych. Można je znaleźć na naszym kanale youtube ( http://www.youtube.com/watch?v=l75Hd3Gn2-s )
Między 10 a 13 sekundą słyszymy, że w dzisiejszych czasach rewizjonizm granic „jest oczywiście UŁUDĄ i FANTAZJĄ i niedorzecznością”.
Taka była zresztą treść przygotowanego wcześniej przemówienia.
Nasze zdumienie rodzi się co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze słowa ułudę i fantazję rozdziela spójnik „i”, który tym bardziej utrudnia łączenie tych słów. Po drugie, wszystkie trzy słowa mają logiczny związek z wcześniejszą treścią zdania – wyrażają nasz stosunek do postaw rewizjonistycznych w XXI wieku. Jeśli ktoś z wykształceniem dziennikarskim nie zna słowa „ułuda”, to pragniemy poinformować, że według słownika języka polskiego oznacza ono nieziszczalne marzenie. Trzeba się zatem wykazać sporą gimnastyką umysłu, by „usłyszeć” tutaj „judeofantazję”, wiedząc w zarysie o czym jest przemówienie.
Śmiemy wątpić, że pracownik GW przez pomyłkę usłyszał w naszym przemówieniu słowo „judeofantazja” i wyeksponował je w relacji. Ciężko to sobie wyobrazić, bowiem tylko on chyba jest w stanie wytłumaczyć, co wspomniane słowo miałoby znaczyć i w jakim kontekście jest użyte.
Wszystko zdaje się wskazywać na to, że redakcja GW licząc, że nie mamy nagrania dźwiękowego z przemówienia, wprowadzi w błąd opinię publiczną i zdyskredytuje przynajmniej trochę nasz marsz.
Zdyskredytuje w znany sobie sposób poprzez takie skonstruowanie narracji, z której miałoby wynikać, iż narodowcy nie mogą obejść się bez podniesienia kwestii żydowskiej. Jeśli nie zgadzają się z tym fakty, to tym gorzej dla faktów.
Stanowczo protestujemy przeciwko takim praktykom. Jest to główna motywacja powstania tego listu otwartego. Dziennikarskie manipulacje nie pierwszy raz chcą zniweczyć wysiłek sporej grupy ludzi, które poświęcając tygodniami swój wolny czas i pieniądze przygotowują takie marsze wyłącznie w imię wyższych ideałów.
Na szczęście nie udało się to panu Kobiałce, gdyż prawda obroniła się sama. Prawie 2 tysiące wyświetleń naszego wpisu na facebooku, niemal tysiąc wyświetleń wspomnianego filmu w serwisie youtube.com – żadna osoba nie była w stanie dosłyszeć w naszym przemówieniu rzekomej „judeofantazji”.
Udało się natomiast przedstawicielom GW utwierdzić nas w przekonaniu, że jakakolwiek współpraca z tym medium jest wykluczona. Swoje stanowisko, wyrobione zresztą wcześniej, jeszcze mocniej podtrzymujemy.
Poinformowanie opinii publicznej o całej sprawie wydawało nam się natomiast koniecznością, gdyż służba i obrona Prawdy musi stanowić podstawę kanonu wartości zdrowego społeczeństwa.
Dziękujemy za odczytanie listu i jednocześnie wyrażamy wdzięczność za ewentualne jego rozpowszechnienie.
Narodowy Rzeszów